“Izrāde “Gals””

Mana pirmā reize Okartes jaunajā zālē.

Neviltoti satraukta un ar brīnuma gaidām dodos augšup pa kāpnēm,lai nonāktu mazmazītiņā telpā, kura pildās ar čalojošiem cilvēkiem. Man patīk izrādes mazās zālēs, kurās katrs var izvēlēties sev piemērotāko distanci no skatuves.

Jāatzīstās, apmulsu brīdī, kad Ināra Slucka skatītājus mēģināja apgaismot par ko būs izrāde. Aktieri no citiem teātriem, kaut kāda īpaša atlase un tā tālāk. Tad nodziest gaismas un izritinās video ekrāns.

Esmu visai skeptiska pret šo jaunmodīgo teātra elementu,kuru nu cenšas izmantot visur kur vajag un kur nevajag. Arī uz tā rādītā video informācija sākumā ir nolasāma ļoti fragmentāri, jo aiz ekrāna rosās tehniskie darbinieki, kuri sagatavo skatuvi ainai. Tomēr ieklausoties iestudēto mēģinājumu procesu, ir lietas kas aizķeras.

Viena no tādām – Ģirta Liuzinika atveidotā varoņa teiktais, ka lai izrāde būtu laba gan aktierim, gan skatītājam ir jānotic, ka viss ir pa īstam. Šajā vietā es pie sevi ļoti izteikti pavīpsnāju, kad tad jau šoreiz man nekā, jo vēl traucē tas braukājošais ekrāns,tehnisko darbinieku ēnas un šķietami nesaistītās etīdes. Pirmajās minūtēs šķita, ka esmu ierauta kārtējā bardakā.

Bet paldies Elmāram Seņkovam, kura režiju baudīju pirmo reizi, ka viņš lika man pārdomāt.

Jo vairāk skatījos, jo vairāk ļāvos.Arvien vairāk noticēju.

Ar mazohistisku sajūsmu konstatēju,ka ar mani ļoti veiksmīgi manipulē.Un man trakoti patīk ka to dara TĀ! Nu tā, ka ainā ar vannu un mammas bērēm es spēju raudāt kā bērns. Aktieriem vajadzīgas tikai dažas minūtes un manas jūtīgās podziņas ir saspiestas tik veiksmīgi, ka izrādē vēl dzīvoju šobrīd.

Izrāde skatītājiem demonstrē dažāda veida ikdienišķās pasaules galus. Ļoti loģisks jautājums pēc izrādes ir : “Un kāds ir Tavs pasaules gals?”

Ir neiedomājami viegli noticēt ikvienam no aktieriem – ka tieši tādi viņi ir, ne tikai kā Lolita,Juris,Reinis utt, bet arī kā Ināra, Jānis un Ģirts. Nav vērts mēģināt izcelt vienu no 6 aktieriem, jo visiem es ticēju.

Izrāde man bija kā Pavlovas kūka balerīnai. Domāju, to varētu ēst vēl un vēl, un vēl. Bet izrāde beidzās negaidīti. Mirklī,kad šķita – es varētu skatīties mūžīgi. Apdomājoties, saproti, beidzās tieši tad, lai nebūtu ne par daudz, ne par maz.

Tomēr man izrāde ar iziešanu no teātra vēl nebeidzās. Laipojot pa pielijušajām pilsētas ielām mani skaudri apņēma atklāsme. Vispirms pastāstīšu kā tas notika.

Ir krustojums, kurā stāv sieviņa – veca un salīkusi, ar pusvītušiem ziedu pušķīšiem un sniedzas pretī katram garāmgājējam, katrai aizbraucošajai mašīnai, lai šos ziedus pārdotu. Es steidzos šķērsot ielu,kad sadzirdu tādu pašu frāzi kā izrādē. Klusu klusītiņu, bet nepārtraukti atkārtotu: “Man gribās ēst!” Un es, gandrīz tikpat glīti kā Jurijs Djakonovs, “izlecu no laivas” jeb šajā gadījumā griežos apkārt un dodos pie sieviņas atdot savus pēdējos santīmus. Atvainojos ka ir tik cik ir un pasakos, ka viņa ir ļāvusi man domāt,ka esmu palīdzējusi.

Un lūk – atziņa. Kad ejam pa ielu un mums šķiet,ka redzam ubagu, patiesībā, tas ir kāda pasaules gals.

Mēs varam gaidīt globālu pasaules izbeigšanos, bet katru dienu piedzīvot kaut vienu galu savā dzīvē to pat neapzinoties. Vēl gan nav skaidrs vai paliek vieglāk dzīvot, ja to sāc apzināties.

Tomēr padomā – kāds ir Tavs pasaules gals?

Iespējams, to ir iespējams novērst.

Bet uz šo izrādi aizej gan,es gandrīz vai apsolu,ka būs tā vērts.

 

Skatīšanās datums – 20.septembris

Režisors –  Elmārs Seņkovs
Režisora asistents – Dmitrijs Petrenko
Scenogrāfs – Reinis Dzudzilo
Kostīmu māksliniece – Krista Dzudzilo
Dramaturgi – Rasa Bugavičute, Edgars Niklasons
Gaismotājs – Jānis Sniķers
Video –  Linda Ģībiete
Producente – Ilona Matvejeva
Lomās – Ināra Slucka (Lolita), Normunds Laizāns (Pēteris), Ģirts Liuziniks (Reinis), Jānis Vimba (Juris), Anete Sauīte (Iveta) un Jurijs Djakonovs (Elvis).

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: