Vīnes meža stāsti

Satricinoši. Tevi izšķaida pa visurieni – ļaujot iekrist smieklos un pazust sāpīgajā, censties ieraudzīt mīlestību tur, kur zeļ izmisums. Principi un normas, audzināšana, prasības un ņemšana. Kultūrai nav nozīmes, bet karš ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Naudai ir vara, tā var dot un pirkt – lietas, cilvēkus un viņu dzīves. Bet vēl ir daži, kas tic. Tādam īstam un patiesam, te, pat ne Dievam. Bet Mīlestībai. Vai tās atblāzmai, kas nejauši izlijusi uz neīstā cilvēka.

Pirmais cēliens azartiski noslēdzas sniedzot patīkamu reibumu par vieglu, bet ļoti baudāmu izrādi. Otrais, smagi piezemē un saprast, ka smējies esi par to, kas izposta dzīves. Nu labi, izrāde nav fatāla, bet ar stingru pamatu, kolosāli nostrādātiem aktierdarbiem, izspucētiem līdz niansēm, un tās ļoti uzkrītošās atkārtotās darbības, kad visas saslēdzas kopā ir kā pēdējais šāviņš, kas tad Tevi atstāj izšķaidītu pret sienu ar vienu, mazmazītiņu vēlmīti – bliezt ar to ķeblīti vecajai vecaimātēi.

Tu jau zini, nu, vai vismaz iekšēji ļoti ceri, ka mūsdienās neviens vairs tik ļoti stingri neturās pie saviem principiem, vārdiem un pienākumiem. Jā, mēs esam vēl izteiktāki egositi un visu gribam sev, vislabāko, skaistāko un tūlīt. Mums šķiet, ka mēs esam tik ļoti īpaši, ka mums tas labākais vienkārši pienākas, esam to pelnījuši ar to, ka esam Zemi aplaimojuši ar savu piedzimšanu. Vīrieši lupatas, sievietes…. kā krams. Cik morāls pagrimums ir tagad?

Ja es ļoti gribētu dot šai izrādei apakšvirsrakstu, tad precīzāku frāzi kā izrādē izskanējušo “skrējiens pēc laimes” man neatrast.

Aktieru ansamblis veicis milzīgu darbu, teju katrs uzteicams, taču īpaši izvelt gribās šodien pirmo reizi Valēriju spēlējošo Ditu Lūriņu, bravo! Un Voldemāru Šoriņu – kas ar vienu vēzienu aizslaucīja citu izrāžu priekšstatus par viņu, tīri un spēcīgi. Un tēls, kurš nesmaida, bet skatiens caurdur – Raimonds Celms, kurš citē, bet diezvai sirdī zina ko nozīmē viņa izteiktie vārdi. Un krasu emociju gammas spēle Agnesi Cīruli skatītājam atklāj kā pārliecinošu mākslinieci, kas spēj trīs stundu laikā no naivas meitenes pāriet sāpēs salūzušā mātē ar bezspēcīgām dusmām par zaudējumu. PAtiesībā, jau katrs tēls ir kā atsevišķs stāsts, to savstarpējās attiecības viedo grotesku kolāžu, taču neņemos to aprakstīt, daudz vērtīgāk to ir redzēt.

Acīmredzami grūti uzstādītie uzdevumi aktieriem, kaut tīri fiziski, bet ļoti uzskatāmi redzams labas horeogrāfijas neuzbāzīgi pārliecinošais sniegums. Viss plūst. Ritmiski vijoties Štrausa mūzikā. Ar mūziķu ansambli un tam līdzi nākošo noslēpumaino šarmu. Taču nedz ar to, nedz skaistajiem tērpiem nevar piesegt laikmeta sērgas un citu citai sekojošās traģēdijas un gaisā virmojošo realitātes smārdu, no kā daudzi bēg savās ilūzijās, jā, un arī alkoholā.

Scenogrāfija, kas dzīves sadalījusi kastītēs, kas zina, varbūt tā apgriežot arī varoņu saprašanu par laimi, transformējas un mijas, bet ļoti konstruktīvi saglabā savas stiktās līnijas, robežas, kuras nav vērts pārkāpt, jo citādais… Nu paši saprotat… Neatmaksājas.

Ir ļoti interesani ļaut šai izrādei sevī nosēsties, jo pēc noskatīšanās, ir tā izšautā sajūta, emociju jūra, taču zinu, ka dziļums var vēl parādīties. Iznākums nav paredzams. Nē, atbildes par to, kā vajadzētu, kā būtu labāk un pareizāk dzīvot tur nav. Tu atkal esi nolikts fakta priekšā, varbūt tā bija, varbūt nebija, bet varbūt tā vēl var būt, un ja tā, ko tad? Atbildes jāmeklē pašam, un arī pašam jāsaprot, kas manā dzīvē ir galvenais, kur ir manu darbību, domu un izvēļu centrs? Ap ko es riņķoju, vijos un tinos?

Jā, šis ir svaiga ūdens malks Latvijas teātros. Jā, ir vērts to redzēt, ja ne jēgas, tad formas dēļ. Kaut kam pēc tā ir jāpaliek. Kaut kam, kas vēl urdīs.

Ēdena fon Horvāta luga “Vīnes meža stāsti”
Režisors: Andžejs BUBEŅS (Polija)
Tulkotājs: Ingus LINIŅŠ
Scenogrāfe, kostīmu māksliniece: Anita Magda BOJARSKA (Polija)
Horeogrāfe: Inga RAUDINGA
Horeogrāfes asistents: Gints DANCĪTIS
Gaismu mākslinieks: Igors KAPUSTINS
Muzikālais noformējums: Juris VAIVODS
Režisora palīgs: Eila JOZEPA
Producente: Ilona MATVEJEVA
Lomās: Uldis ANŽE, : Lāsma KUGRĒNA, Līga LIEPIŅA,  Ivars KĻAVINSKIS, Inga MISĀNE – GRASBERGA vai Dita LŪRIŅA,  Raimonds CELMS,  Elizabete BĒRZIŅA un Inese Anna GAILE,  Mārcis MAŅJAKOVS, Normunds LAIZĀNS,  Rasma GARNE,  Agnese CĪRULE, Voldemārs ŠORIŅŠ,  Kristaps ĶESELIS, Jānis ĀMANIS, Liene SEBRE, Anna KLĒVERE, : Ilze RUDOLFA, Juris LISNERS, Jānis SKANIS
Izrādē piedalās ansamblis “Undertango”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: